NESTARNÚCA KRÁSA FIAĽOVÉHO KVETU

Krásou získavania ľanu je fakt, že celý tento proces ide v súlade s PRÍRODOU.

Vďaka tomu sa tento nestarnúci materiál zaradil aj do tvorby modelov kolekcie NATURO 2022. Ľan je obľúbenou textíliou už tisíce rokov a považuje sa za jednu z najstarších látok na svete.  Jeho história je úzko spätá aj s našimi končinami. V minulosti sa pestoval priamo pod Tatrami.  A hoci sú na Slovensku vynikajúce podmienky na rast a spracovanie ľanu, tento priemysel u nás zanikol.

Čím je teda ľan taký výnimočný?
– Ľan je pevná tkanina prirodzene odolná voči moliam.
– Ak nie je farbená, je plne KOMPOSTOVATEĽNÁ.
– Dokáže odolať vysokým teplotám.
– Absorbuje vlhkosť bez toho, aby sa na ňom držali baktérie, to znamená, že je prirodzene antibakteriálny.
– Mokrý ľan je silnejší ako suchý, čím viac ho periete, tým je mäkší a poddajnejší.
Ako sa z ľanového semienka stane krásne a kvalitné oblečenie?
Na zasiatie potrebujeme semienko ľanu PRIADNEHO. Netreba ho polievať, príroda to za nás vykoná sama. Čaká sa približne 100 dní, kým sa objavia modré kvietky. Z kvietkov sa vytvoria tobolky, v ktorých dozrejú semienka. V tomto čase, keď je ľan žlto-zelený, sa musí VYTRHÁVAŤ. Na slnku ho necháme uschnúť približne týždeň, po týždni sa odstránia cez česák tobolky, z ktorých vyberieme semienka. Následne sa ľan máča, aby sme oddelili drevnatú stonku od vlákna. Existujú tri spôsoby máčania ľanu. Najekologickejší je práve máčanie rosou, keďže máčanie vodou alebo chemicky môže mať negatívny vplyv na vodné hospodárstvo alebo ekosystémy s tým spojené.
 
Ako prebieha máčanie ľanu rosou?
Ľan poukladáme na trávu, postupne naň začne pôsobiť rosa, vďaka ktorej sa vytvoria baktérie začínajúce oddeľovať stonku od vlákna. Rosenie trvá približne dva týždne, potom sa ľan znova usuší. Preschnutý ľan ide na trlicu, ktorá ľan láme a takto nalámaný ľan prechádza cez šteť. Je to hrebeň s kovovými klincami, ktorým získame čisté ľanové vlákno podobajúce sa na blond vlasy. Na jeseň sa ľan pradie buď na vretene, alebo na kolovrátku a potom sa tká na krosnách.

Práve kvôli pracnosti spracovania ľanu na látku je samotné oblečenie drahšie.

Existuje viacero typov ľanu, na dámske šaty Héra sme použili PREDPRANÝ ĽAN. Hlavný dôvod, prečo sa ľanová látka predpiera, je zabrániť zrážaniu, keďže prírodná ľanová tkanina má tendenciu sa pri prvom praní zrážať.
 
Na výrobu dámskych šiat Afrodita sme použili ĽAN v spojení s VISKÓZOU. Zmiešaním ľanových a viskózových vlákien vznikne látka, ktorá je mäkšia a menej náchylná na pokrčenie v porovnaní s látkami vyrobenými zo 100% ľanových vlákien. Tkané viskózové ľanové tkaniny sú priedušné a odolné.
Tretí model šiat Persefona z kolekcie NATURO sme vyrobili z novej zmesi ľanu, ktorá obsahuje SORONU. SORONA je ekologicky účinné vlákno vyrobené z kukuričného škrobu. Je mäkké a extrémne odolné voči škvrnám, pričom vykazuje vysokú pevnosť a tuhosť. Má prirodzené vlastnosti ľanu s oveľa menšou krčivosťou.
A ako sa treba starať o oblečenie vyrobené z ľanu?
Ideálne je pred praním otočiť oblečenie naruby a prať na 40 stupňovej teplote (alebo nižšej). Žehliť môžeme na vyšších teplotách

Poďte si spríjemniť leto v elegantných, no zároveň pohodlných šatách, ktoré vás schladia a prevzdušnia horúce sparné dni:)

Nechaj odpoveď